Kuo didesnis IQ, tuo didesnė psichinių ligų rizika

1 min read

Žurnale „Science Direct“ paskelbti nauji tyrimai siunčia žinią, kad psichologinės problemos labiau pažeidžia žmones, turinčius didesnį intelekto koeficientą.
Mokslininkai ištyrė 3 715 organizacijos MENSA, kuri vienija žmones, turinčius didesnį nei 130 intelekto koeficientą, narius. Tyrimo metu nustatyta, kad aukštą intelektą turintys žmonės gali būti jautresni iš pažiūros ne itin reikšmingiems dalykams, tokiems kaip triukšminga aplinka ar kritika jų atžvilgiu, o tai savo ruožtu sukelia stresą ir kitas nepageidaujamas emocines problemas.
Tyrimo bendraautorė dr. Nicole Tetreault teigė: „Net ir nedidelis dirgiklis, pavyzdžiui, vos pastebimas įdrėskimas drabužyje ar erzinantis garsas, gali sukelti liguistą reakciją.“
Kai už savisaugą atsakinga simpatinė nervų sistema yra nuolat aktyvuojama, ji yra nuolatinės kovos, gynybos būsenoje, todėl imunologiniai pokyčiai keičia žmogaus elgesį, nuotaiką ir bendrą sveikatos būklę.
Mokslininkai tyrė MENSA narių nuotaikas, psichinius sutrikimus, įskaitant ir nerimą. Surinkti duomenys buvo palyginti su JAV vidurkiu – paaiškėjo, kad nors apie 10 proc. JAV gyventojų kenčia nuo nerimo, MENSA grupės vidurkis siekė 20 proc.
Kalbant apie psichikos ligas, aukštas intelektas siejamas su 2–4 kartais didesne tokių ligų atsiradimo tikimybe, lyginant su vidutinio intelekto žmonėmis.
PSO duomenimis, vienas iš keturių pasaulio žmonių tam tikru savo gyvenimo momentu patirs psichikos sutrikimų. Šiuo metu maždaug 450 mln. žmonių kenčia nuo psichikos ligų.