Koks tavo vardas?

1 min read

Atėję į nepažįstamą kompaniją – prisistatome, kompanijos nariai prisistato jums. Bet praeina keliolika minučių ir jūs jau neatsimenate, koks kieno vardas. Manote, jūsų atmintis prasta? Su šia problema susiduria daugelis žmonių, ir dauguma sako, kad gerai prisimena veidus, bet neatsimena vardų. Kodėl taip yra? Mokslininkai iškėlė keletą hipotezių.
2010 m. buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kad vardai (ypač svetimos kalbos) priklauso sunkiausiai įsimenamų žodžių grupei. Kodėl sunku įsiminti naujųjų pažįstamų vardus? 1986 m. buvo atlikti įdomūs tyrimai – grupė žmonių turėjo susipažinti su netikromis biografijomis, kurias sukūrė eksperimento sumanytojai, ir papasakoti, ką jie iš tų biografijų įsiminė. Labiausiai į atmintį įkrisdavo darbas, pomėgiai, gyvenamoji vieta. Pavardes ir vardus eksperimento dalyviai įsimindavo kur kas sunkiau. Nemaža dalis psichologų teigia, kad taip yra todėl, kad vardas neteikia jokios informacijos ir nieko nereiškia – tai tiesiog vardas. Jei žmogaus vardas būtų Auksinis kardas, Ilgoji strėlė, Medinė galva, tokį įsimintume kur kas geriau. O štai įprastas vardas nepasako, koks žmogus yra, kas jis yra, ką veikia. Bet jei vardas ar pavardė susijusi su žmogaus profesija, mes tai sužinoję paprastai nustembame ir tokį vardą gerai įsimename. Meteorologą Vėjūną, seksologę Meilę, juvelyrę Auksę įsiminsime iš karto. Lengviau įsimenamos ir pravardės, nes jos labiau personalizuotos.
Kaip geriau įsiminti vardus? Pabandykite rasti kokį nors ryšį tarp asmens ir jo vardo. Gal judesiuose, gal išvaizdoje, gal kalbos manieroje. Jei jį rasite, įsiminti bus lengviau. Bet yra ir dar vienas geras būdas: atsiprašyti, kad pamiršote vardą, ir dar kartą paklausti – žmonės dėl to nepyksta.